Barvy černého kontinentu

11. listopadu 2011 v 12:39 |  Zápisky
Takové obyčejné povídání o útrapách příprav na závěrečnou maturitní práci.


Metteorwa je líná kráva a v pátek se nedoplácala do školy, jak ostudné. Byla jsem poslední dobou tak nějak unavená a víkendy jsem neměla odpočinkové (minulou sobotu jsem byla ve škole jako dobrovolník, v neděli workshop, takže málo času, málo válení, málo dospávání nedospalého týdne školy). Tenhle víkend voda, pádlování, pravděpodobně i spaní ve stanu.
Včerejší datum bylo datum stresové. V rámci závěrečné maturitní práce jsme museli odevzdat hotový návrh, k němu 16 variant (dalších modelů do kolekce), inspirační koláž (pakárna, ale ne úplně zbytečná) a písemnou obhajobu. Zvládla jsem to a jsem na sebe díky tomu aspoň trochu hrdá. Málokdo je totiž takový tragéd, jako já.
Splnila jsem všechny povinné konzultace, které byly hodně spjaté i s dokreslováním ostatních návrhů do kolekce (závěrečný, který budu šít, jsem navrhla jako první a odmítla ho nahradit případně nějakým jiným, vymyslela jsem ho hlavně tak, aby se mi vcelku dobře konstruoval i šil). Měla jsem dvacet hrubě naskicovaných variant, zbývalo vybrat šestnáct k překleslení do závěrečné formy na A3. Pět jsem jich už měla překreslených. Pak ale přišlo něco, co se vlastně u mě dalo s jistotou předpokládat.
Zbývalo mi udělat dvanáct návrhů, ale ouha, já ty skicy asi ztratila. Všechny, kromě těch, co už jsem měla překreslené (ironické ne?).
Ono to nezní tak tragicky, ale tragické to bylo (stalo se to asi tři dny před termínem odevzdání). Ono spoustu lidí asi napadne, že jsem je stejně všechny měla znova překreslovat, tak nebylo co hrotit. Bylo. Sedmnáct návrhů je totiž vražedné číslo. Nemůžete si čmárat hadry jaké vás napadnou. Musí to do kolekce pasovat, a to v takovém počtu není žádná prdel. Jenže, když máte ty skicy, dokonce nadpočet, stačí jen uvolněně překreslovat, a dokonce si můžete rozmýšlet, který z návrhů vyhodíte - možnost výběru je v takových chvílích kolikrát k nezaplacení. Ale ono ne. Všechno vymyslet znova. I když už jenom dvanáct. Lovit v paměti bylo marné, vzpomněla jsem si jen na jeden návrh, ostatní upadly v zapomnění. Rovnou pracovat na A3 bylo nemyslitelné. Kupovala jsem extra barevné čtvrtky, měli co dělat, aby mi tam vylovili těch dvacet, abych měla aspoň jednu-dvě náhradní. Nemohla jsem si tedy dovolit riskovat.
Takže po víkendu, kdy jsem nestihla nic, jsem v pondělí v hysterickém záchvatu znovu skicovala. Stihla jsem jich deset s tím, že na úterních a středečních hodinách navrhování ty poslední dva nějak sesmolím. A hle, ono to dopadlo a já mám klid. Až na to že jsem místo dvou domýšlela tři. Po překreslení mi jeden z modelů připadal nepublikovatelný a naprosto na nic. Aspoň jedna z náhradních čtvrtek tedy letěla do koše.
To je tedy takové zdlouhavé vyprávění o první části přípravy na závěrečnou maturitní práci. Následovat bude technologická dokumentace, konstrukce střihů...Tak to je ten zázrak. Technika alá prasátko spěchá, prasátko nestíhá. Jaké mám štěstí, že naší paní učitelce tenhle "švihový" styl vcelku vyhovuje. Celkově bych ty návrhy chtěla udělat lépe, propracovanější atd., ale v takovém pressu, to já bych nedala. Na závěr se musím pochlubit písemnou obhajobou, která se přikládá do desek s návrhy a inspiračkou. Jsou to dost bláboly, ale hlavní bude obhajoba mluvená, před komisí, tak to snad nikdo moc číst nebude ;).


Barvy černého kontinentu

Jako téma jsem si vylosovala "Barevnou inspiraci". Onou barevnou inspirací se mi stala Afrika, černý kontinent, který je i přes svou přezdívku plný barev. Zvolila jsem si kombinaci červené, žluté a modré. Červená se žlutou jsou pro mnohé kmeny symbolem přátelství, nebo štěstí. Tato kombinace se často v tomto kontextu doplňuje zelenou, která se objevuje i na špercích některých obyvatel Afriky. Pro mě je ale tato kombinace až příliš "rastafariánská" a často používaná. Temná, až námořnická modrá je na oděvech některých kmenů k vidění mnohem častěji, ať v podobě šperků nebo barvy látky. Pro symbolizování těchto barev jsem zvolila dřevěné korálky, které taky Afričanům cizí rozhodně nejsou. Látku jsem zvolila spíše tlumenou, s temně čokoládovým a zemitě hnědým odstínem, který může symbolizovat barvu pleti místních a v neposlední řadě na něm barevné korálky nejlépe vyniknou. Tvarově je oděv inspirovaný stylem Safari, který do Afriky patří. Je pro něj typické stažení v pase páskem, které jsem využila také, pouze s malou obměnou - místo typického pásku je halenka zavinovací, což odkazuje zpět k domorodým kmenům, které se také často "zavinují". Halenku doplňují jednoduché kraťasy zdobené korálky, které jsou také jedním z typických kusů oděvu pro Safari styl.

Pac & Pěstí Metteorwa
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mniška Mniška | Web | 11. listopadu 2011 v 13:51 | Reagovat

Páni, to je úžasné! Jsi hrozně kreativní a ještě k tomu umíš pěkně kreslit. Já vím, na škole, na které studuješ by mělo být něco takového normální, ale já osobně tuhle práci nikdy "neviděla". A na to, že jsi byla v časové tísni, jsou skicy opravdu moc pěkné. Líbí se mi i ten nápad a tvá inspirace, to, jak jsi všechno odůvodnila a kolik zde člověk může najít analogií s africkou kulturou. Smekám!

2 Bylinka Bylinka | Web | 11. listopadu 2011 v 14:01 | Reagovat

Moc hezký nápad a určitě se mi nelíbí jen proto, že jsem sama korálková, líbí se mi celkově :-) A myslím, že i přes časovou tíhu ses toho zhostila moc dobře. Strašně ráda čtu o tvé škole, přijde mi úžasně akční a zajímavá, kreativní :-)

3 Taychi Taychi | Web | 11. listopadu 2011 v 14:51 | Reagovat

Smekám před tebou. Jsi prostře úžasná a držím palce aby ti pak prošla obhajoba :)

4 pavel pavel | Web | 11. listopadu 2011 v 15:02 | Reagovat

Nejenže hezké návrhy, ale krásně kreslíš, má to švih. :-)

5 Lady Intrikánka Lady Intrikánka | Web | 11. listopadu 2011 v 17:33 | Reagovat

Líbí se mi styl, jakým kreslíš, to minimum detailů a ta nepřirozeně protáhlá, kostnatá těla (hlavně pak nohy).
Jen z těch návrhů jich moc není vidět, doufám, že ukážeš ještě některé další. Mně osobně se to zatím moc líbí .)

6 Terka Terka | Web | 11. listopadu 2011 v 19:40 | Reagovat

Je to vážně pěkně nakreslené! Líbí se mi to! asi jako všechno na tomhle blogu... :)

7 Bekky Bekky | Web | 12. listopadu 2011 v 14:08 | Reagovat

Nádherné obrázky :) mě se nějak nedaří pracovat s tuží..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama