Autorství v režii Ak, Malostranské (zlodějské) Noviny a kachňátka

27. srpna 2013 v 19:39 | Metteorwa |  Zápisky

A už je zase sranda. Zrovna jsem si (opravdu!) říkala, jak to po všech těch bouřích teď v klubu pěkně šlape. A mám to. Nemělo mě to vůbec napadnout, ale aspoň máme šanci se jako blogeři stmelovat (už zase). Přes komentáře pod nejnovějším novým členem Ak ZDE, jsem se dostala k mnohem větší lahůdce (níže).
Altari bych moc nehrotila. I když vzhledem k výsledkům ankety a komentářům by bylo fér další hlasování formou Ano/Ne, tak jak je v podobných situacích Ak zvykem. Potenciál podle mě má.


Pokud jste to prošvihli stejně jako já, můžete se mrknout SEM.
Dost mě to překvapilo. Slečna už není malé dítě, navíc člen Ak (ano, opravdu se to pořád snažím brát tak jako kdysi, i když to mnoho lidí už asi přešlo).
To víte, pohybuji se v prostředí, kde každou chvíli vidím v principu podobné případy. Třeba holčina teď dělala přijímačky k nám na Orange Factory a hle, spolužačka si všimla, že ta - pardon - čubka měla takovou drzost, dělat přijímačky s její prací ze střední školy - bývaly rok vzdálené spolužačky. Nevím jak a jestli se to bude řešit (je přijatá).
Ona to řeší dost s klidem, ta blbka pravděpodobně ještě netuší, že autorka jedné z jejích prací, díky kterým byla přijatá tak trošku bude její starší spolužačkou, asi bude čumět...ale víte...já bych za tohle trhala hlavy. Bytostně tyhle lidi nesnášim. Vážně někdo může být takovej debil, že si myslí, že mu všechno projde?


Pravidelně nám do schránky přicházejí Malostranské Noviny. Jednou jsem si jimi takhle listovala a hle, moje fotka. Beze zdroje, bez uvedení autora. Kdyby tomu tak bylo, neprskala bych. Sama si uvědomuju, že fotky vedu v podstatě pod licencí, která by tohle s uvededením autora/zdroje povolovala. Na to se ale pan šéfredaktor jaksi vysral - mimochodem veškerý další obrazový materiál v onom vydání byl pečlivě ozdrojován.
Nu což, zvedla jsem telefon. Byla jsem připravena se chovat slušně, nenadávat tomu pánu tvorstva do hajzlů a sjednat spravedlivou nápravu - omluvu v příštím čísle za neuvedení autora, o prachy mi fakt nešlo, nebudu ždímat tam, kde není co. K mému zklamání se mi dostalo tak akorát výsměchu. Opravdu vážení. Já toho chlapa slušně pozdravím a bez vytáček a v klidu mu vysvětlím, proč volám a on se začne chechtat jako šašek. Tak jsem se mu snažila vysvětlit, že taková prdel to zase není a regulérně se jedná o porušení autorského zákona...a se skřípajícíma zubama se snažila naznačit, že jestli se mnou bude takhle jednat, budu zlá. To víte, namachrovanej frajírek si vygůglí fotku, mrskne si to do článku a dál se neobtěžuje. Pak slyší v telefonu mladou holku, tak si myslí, že mě má hrozně na háku. Jako malou vsuvku bych tímto upřímně chtěla zatleskat administrátorům Blog.cz za to, že se automaticky rozhodli naši tvorbu před gůglem aspoň trochu chránit. Koho by napadlo, že když je to focené na Kampě, tak taky můžu bydlet někde v okolí a ty noviny se mi dostanou do ruky, že jo. Korunu tomu nasadil, když řekl, cituji: "to víte no, co se mi hodí, to tam dám". V závěsu na to mě začal zvát na kafe.
Jako každý normální člověk mám často pochyby o "svých osobnostních kvalitách", ale tady hrdostí šetřit nebudu, protože nezačít tomuhle chlapovi po tom, jak se mnou jednal, nadávat do čůráka, chtělo fakt grácii až do nebes.
Omluva nakonec vyšla, ač vcelku arogantní.
Takže malé ponaučení. Používejte vodoznaky (vím, taky na to často sejřím) a pamatujte také na to, že i fotka v celkem malém rozlišení se dá v pohodě v nějaké velikosti vytisknout. Nenechte se opít rohlíkem. Znám ten super pocit, když máte někde otištěnou fotku a drbe vám to ego. To ale neznamená, že si necháte krást práci. I když jste třeba ještě dítě, no a co? Řekněte to rodičům, budou-li to rodiče správní, nakopou zlodějíčkovi prdel za vás, to si pište.


Celý život jsem doposud trávila na výtvarných kroužcích a uměleckých školách. Fakt nechci znít jako nějaká nána co se kasá, že měla štěstí na bezvadnou mámu, která mě podpoří v každé chujovině, co si navymejejšlím - znám pár rodiči zadupaných/zanedbaných talentů. Ale díky tomu například vím, že náhody se stávají. Že něco stvoříte a může se velmi snadno stát, že někdo před vámi už vymyslel/udělal něco podobného. A u focení to platí kurva hodně, tady máte příklad: viz komentáře. Ne, tu fotku jsem skutečně před tím nikdy neviděla a prostě mě to napadlo, když jsem čuměla u okna na skleničku, až mě to donutilo si ji vyfotit, viz zde.
Mimochodem, po čase jsem narazila na další, v principu podobnou fotku, ještě starší než tu, která mě měla usvědčit z kopírování. Ale až na skleničku s něčím tekutým a nějakou babou v pozadí ty fotky v podstatě nemají nic společného a výrazově vypadají v úplně jinak.
A podobných případů už jsem kolem sebe viděla mraky. Prostě se vám náhodou sejdou stejné rekvizity (sklenička, kdo tohle doma nemá, proboha?) a logicky se může stát, že výsledek bude v principu podobný nějakému předešlému. Nebo dostanete celá třída stejné zadání a prostě vás bohužel jako na potvoru dva napadne to samé. To se prostě stává a nic se s tím nenadělá. Zbývá jen se přes to nějak přenýst, zkusit vymyslet něco jiného.
Pokud ale tohle někdo dělá vědomě a ještě se snaží to okatě zakrýt a dokonce na férovku lže...to je na pováženou. A já takový lidi v Ak nechci. A nejsem jediná. Dominikísek, nebo jak se to píše, zřejmě dostala pohrozeno, tak je onen hříšný článek smazaný.


To ale podle mě nestačí. Ta holka už je v Ak nějakou dobu a sakra, neni jí dvanáct, aby si člověk řekl "je to ještě ptáče, tak jí pohrozíme, ona se srovná a už to neudělá" - tímto se omlouvám všem dvanáctiletým umělcům, co mají nějakou úroveň, čest vám.
Je to sakra plnoletá slečna, která by to mohla mít už v hlavě trochu srovnané. Víte, možná to vypadá, že dělám z komára velblouda, ALE, mít ta holka nějakou úroveň, nebude mazat komentáře, napíše, co já vim, že má ten seriál ráda a inspirovala se - za to by jí přece nikdo hlavu netrhal, já určitě ne - a nebude psát bludy a dělat ze svých návštěníků blbečky. To jak reagovala podle mě jasně ukazuje, že neměla čisté svědomí.
Standa je taky jenom člověk, co na tom, že je možná tak trošku infantilní a má slabost pro mladé slečinky. Každý má to svoje. Tohle by ale členům Ak rozhodně procházet nemělo.

* Abych pobídla více k reakcím, nechám komentáře hned od začátku otevřené, jestli se ale objeví něco typu "jukni na můj blogísek", stihne autora krutá a bolestivá smrt, a nedej bože ty automatický anglický sračky...

Pac & Pěstí Metteorwa
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | Web | 27. srpna 2013 v 20:18

O Altari nic nevím, vlastně jsem si o ní zatím moc nepřečetla. Ale jdu se na to podívat, tyhle případy většinou bývají ještě dlouho rozebírané - ne, že by to bylo špatně, ba naopak je to v souvislosti s přijímáním takových členů nutnost.
O té povídce podle Zoufalých manželek jsem četla nedávno, dostalo mě i to mazání komentářů. Myslím, že není divu, že ji Standa má tak rád. A navíc, v tom mazání nelichotivých komentářů jsou si dost podobní. Pamatuju, jak mi smazal komentář na Srdci blogu jen proto, že nevychvaloval jeho řízení.. :-? :-x
A to s těmi novinami - lidi jsou vážně neskutečný. Umím si představit, jak ti je...
Mimochodem, pěkné fotky! 8-)

2 Že by já? Že by já? | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 20:25

Doufám, že se to řešit bude. Je to zarážející, že se tímto způsobem chová dospělá blogerka z Autorskýho klubu.

Já jsem na kopírování alergická. Kopii svýho článku jsem zatím objevila jen jednou. Ale řeknu ti, měla jsem chuť tu holčinu sedřít z kůže. Tohle se prostě nedělá, není to fér ani sportovní a nechápu, že kopírky nemají alespoň trochu slušnosti a nenapíšou ani debilní zdroj. Vždyť co je nepochopitelný na tom, že když si někdo vypůjčí kus "cizího", aby "to svoje" doplnil, je slušnost uvést zdroj?

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 27. srpna 2013 v 20:26

Asi by v bibli mělo přibýt jedenácé přikázání:
"Nezkopíruješ díla bližního svého."

4 Guizmo Guizmo | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 20:32

Je to bordel velebnosti, někdo se snaží a nikdo to nevidí a někdo si nakrade a sklízí uznání.

5 Vikomt Vikomt | Web | 27. srpna 2013 v 21:20

Člověk neví, jestli se má smát nebo brečet. Celé je to smutné a ostudné. Nechce se mi tomu ani věřit.

[4]: Pravda... dlouholetá praktika na tomto serveru.

[3]: Volná cesta pro buddhisty apod...? :D

[2]: Myslím, že už je vyřešeno. Vše jest už ututláno, ne? :D

Mimochodem ty denivky na tvé fotce vypadají naprosto fantasticky.

6 Arvari Arvari | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 21:25

Ona je dokonce plnoletá? Abych se přiznala, já myslela, že jí je maximálně šestnáct. No, o to je to s ní horší...
Jinak, jasně, náhody se dějou, lidi mají stejný nápady, na tom není nic zvláštního. Kolikrát jsem už narazila na věc podobnou něčemu, co jsem napsala, nebo třeba jen napsat chtěla. Ale většinou se dá poznat, co je jen stejnej nápad (jak píšeš, v základu je to stejný, ale v detailech, vyznění a podobně naprosto odlišný) a co je prostě jen kopie s pár malejma změnama...

7 Taychi Taychi | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 21:27

Obávám se, že tohle nemá smysl, pokud Dominika píše pro krásnou, tak z AK nepoletí ani omylem... Ta nově přijímaná má svůj styl, který nechápu, nevím, co na ni více říct... Vše řekla m. u vítacího článku.

Nedovedu si představit, že by někdo někde použil moje fotky, ale je asi tím, že kvalitou pokulhávají. Avšak kdybych na to došla, tak mě to bude mrzet, protože s tím se nedá nic dělat, je to jako mor.

Přeji krásný večer a příznivé světlo pro fotografie. :-)

8 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 21:30

[3]: Amen :-D

Je to děs a Standa je vůl, co má na každého jiný metr evidentně. AK už sic dobrovolně neobývám, ale mrzí mě jakým směrem se ubírá.

9 Matthias Matthias | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 21:39

No, když sám Lord z AK neumí být férový, těžko bude nabírat férový lidi, že...

10 m. m. | Web | 27. srpna 2013 v 22:06

Předně děkuju za ten článek. Už mě trochu jímaly pocity marnosti a tys mě nakopla. Vážně, dík :)

Já pořád přemítám, jestli k tomu mám nebo nemám (znovu) vydávat článek, ale už nějak nevim, co víc říct, abych se neopakovala. Moje postoje jsou zasvěceným dost jasný z komentářů a mí vlastní čtenáři si třeba i početli v příslušné rubrice (jo, nedávno jsem si na to zprovoznila rubriku, to je děs :D) http://phoenixrise.blog.cz/rubrika/par-slov-k-autorskemu-klubu-a-blogu

Stávající situace v AK je čím dál tím neúnosnější, moje názory na dotyčnou "osobu" ve vedení čím dál tím stejnější a pořád sním o tom, že se konečně pochlapí, spolkne to svý nehorázný ego a začne se chovat normálně a tak, jak by to ten klub potřeboval. Člověk měl při prvním kontaktu naživo takovej docela příjemnej pocit a vono z toho pak tohle...

Já mít prachy za takovej job, tak ho herdek vedu nejsvědomitěji, jak by to jen šlo, a fakt na něm makám od rána do noci. Nevim, co je to za přístup, nasírat lidi a takovym způsobem kálet na odkaz těch, co AK zakládali, i těch, co jej byli nuceni opustit. Když si vzpomenu na všechny ty blogery, co sami dobrovolně odešli, protože se na to už nemohli koukat... je to hnus, velebnosti. Změnit vedení, nabrat zpátky lidi, co za to stáli, a vyházet plevel, co si toho neváží. Obnovit úroveň. Uklidnit vody. A konečně jednou poslouchat, co ti členové říkají a chtějí.

11 sarush ef sarush ef | Web | 27. srpna 2013 v 23:34

Naprostej souhlas. A ještě víc mě udivuje, co si ty lidi myslí, že získají tím, že takhle něco "ukradnou". O něco vyšší číslo v návštěvnosti a trocha obdivu,kterej je stejně falešnej? A co takhle pocit dokázat něco sám a mít z toho dobrej pocit? Na to už se nehraje?

12 Teeda Teeda | Web | 28. srpna 2013 v 9:47

Co odstavec, mluvíš mi z duše.

13 ká | 28. srpna 2013 v 9:56

Nevím co se děje v AK, takže na to nereaguji.

Reaguji na šéfredaktora a jak se k tobě zachoval.
Máme pejska a chodím s ním ven. Jednou z domu, kolem kterého jsme šly, vyběhl cizí pes a můj pes se lekl, a prostě začal utíkat. Jenže ten cizí pes nás začal pronásledovat začala jsem se stavět mezi mým psem a tím čoklem, ten cizí pes začal dokonce na mě vrčet. A co dělal jeho majitel? Čuměl a nic nedělal. Pak až se mi podařilo mého psa vzít do náruče, tak cizí pes ztratil zájem a vrátil se ke svému majiteli.
Nejvíce co mě vytočilo bylo, jak se ten za*raný chlap tvářil! Nejen můj pes, ale i já jsem byla vyděšená, když na nás utočil ten pes. Jako mě to fakt vtipné nepřišlo. A pak ještě jak jsem na něho křičela, že ten jeho pes má být na vodítku, no taková grimasa co udělal tipu: co mě bude poučovat nějaké hloupá 15ctiletá holka.
Milej zlatej se pěkně spletl, není mi blbých 15, ale 21. Takže co jsem udělala: nahlásila ho na policii.

Prostě jen proto, že jsem žena a jsem mladší neznamená, že neznám vyhlášky ve svým městě.

Kdyby začal hned reagovat a vzal si ho, tak to neřeším, ale jako takhle se zachovat.

14 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 12:51

Vzpomněla jsem si, jak jsem jako malá vyrobila dědovi model jeho auta - vetarána z papírové krabičky. Hrozně jsem se s tím vyblba - dokonce to mělo otáčivá kola a totožné číslo SPZ jako ve skutečnosti. A asi o půl roku později mu můj mladší bratr vyrobil to samé. A protože byl menší, sklidil větší úspěch, jak moc je šikovný...

Dominiku jsem měla docela ráda, sem tam mě nějaký článek pobavil, ale tímto u mě výrazně klesla a myslím si, že by to nemělo zůstat bez následků. Ostatně - z AK se vylučují kluby, co nemají ozdrojované obrázky (které aspoň autoři nepovažují za své dílo), tak nevím, proč by tam měl být někdo takový - ještě když ke všemu lže.

15 m. m. | Web | 28. srpna 2013 v 17:40

[14]: Protože metr Standa mění přibližně stejně často jako ponožky, ne-li častěji. Bohužel. O ničem jinym tohle všechno neni.

16 David David | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 23:27

Velmi zajímavé, nemám slov a čumím teda. O_O

17 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 30. srpna 2013 v 19:26

Bejt tou slečnou, díky níž se nějaká jiná blbka dostala na školu kde evidentně teda asi nemá co dělat, tak to teda rozjedu. Nejde vůbec o bonzování, ale o principy. Jestli se mám hodit na nějakou uměleckou školu, tak snad se svýma věcma a ne kradenýma, ne? To je nechutný, fakt.. S Dominikískem se nic víc dít nebude, klidně bych se vsadila. ;-)
(Ty kachýnky jsou boží!)

18 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 30. srpna 2013 v 19:36

Tak slečna dobrovolně odstoupila z AK. (Viz provozní informace na blogu Klubu).

19 shariony shariony | E-mail | Web | 31. srpna 2013 v 19:06

Kdybys měla čas, tak by stálo za to to s těma Malostranskýma novinama posunout dál. Obecně kvalitních novin je u nás málo, ale krást fotky, to je sprostý.

20 Premil Premil | 3. září 2013 v 10:58

Respekt za ten telefonát do redakce!

Já si fotky nevodoznakuju, protože jsem líný a stejně většinou nejsou nic moc (ani jich není moc), takže bych považoval za úspěch, kdyby je někdo ukradl... Ale obecně tohle upozorňování zlodějíčků a opovrhování jimi velmi pdoporuji...

21 ANA ANA | Web | 5. září 2013 v 21:01

Ten článek jsem u Pufflie taky objevila. V podstatě jsem stejného názoru - ani by tolik nevadila okopírovaná fotka nebo kresba, pokud by byla s odkazem na zdroj, nebo aspoň řečeno, že není vlastní. Před časem řešila podobný problém jistá Ivet, které s přehledem jedna blogerka ukradla báseň a vydávala ji za svou.
Když se to stane na blogu, vadí nám to, to je logické. Ale když se to stane v novinách, je to horší, řekla bych.
Jseš dobrá, že jsi zabojovala za tu svou fotku. Omluva byla asi s velkými obstrukcemi, jak jsem pochopila, ale hlavně že byla. A ti tam si dají možná příště pozor. Nebo pojedou ve stejném stylu (okopčit) a spoléhat, že ne každý se ozve. :-(
Taky občas používám na blogu fotky z netu, ale nevydávám je za svoje, časem jsem se naučila na to vyloženě upozorňovat.)
Jinak, znám pár blogerek, očividně mladších než Dominísek, a kvalitativně daleko lepších. 8-)
P.S. otevřené komentáře, bravo! ;-)  :-)

22 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 6. září 2013 v 10:16

[20]: tady někdo našel telefon do redakce blog.cz ? Kde ? Kdysi jsem našel jenom (!) email (což je takové tajuplné bez toho telefonu )

23 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 6. září 2013 v 16:06

[22]: Telefonát se netýkal blogu, ale Malostranských novin. Tam je kontakt do redakce naštěstí otisknutý, takže jsem si aspoň s tím tlučhubou mohla normálně promluvit (tedy, já jsem mluvila, on se jen chechtal a plácal blbosti).

[21]: Ověřila jsem si, že když má člověk právo na své straně, nesmí mít strach se ozvat, funguje to. Moderované komentáře si nechávám ze začátku jen k obyčejným článkům, ne tam, kde chci skutečně vzbudit diskuzi. Jakmile je v titulku "AK", pipiny prchají :-D

24 Lusu Lusu | Web | 18. září 2013 v 0:30

Som prekvapená, že to tie noviny spravili - veď ak tie ostatné fotografie odkaz mali (mimochodom - netreba autora pred takýmto niečím - predsa len, ide o noviny - upozorniť? veď sa môže stať, že by s tým vôbec nesúhlasil)..

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama