Fotografické lahůdky: Modelka není divá zvěř

30. září 2013 v 21:10 | Metteorwa |  Fotografické lahůdky

Nuže, dnes se budeme opírat do fotografů, kteří se asi bojí, že je modelka pokouše. O co se konkrétně jedná? O výběr objektivů, které jsou pro focení modelky prostě nevhodné. Nebo spíše zbytečné.
Samozřejmě by se našly výjimky, někdy vzhledem k místu, kde pózuje modelka a kde může stát fotograf, je to nevyhnutelné, ale spousta z nich má asi malýho pindíka (v případě žen nevím k čemu to přirovnat, ale trochu může nahrávat technická nedoučenost), tak si to kompezují, nebo co já vím.


Na začátek základ - což se týče ohnisek, čím nižší číslo, tím širší záběr, zdůrazněná až zkreslená perpektiva a prostorovost. Čím vyšší číslo, tím užší/přiblíženější záběr a potlačení perspektivy a prostoru. Úplně nejjednodušeji řečeno, širokáč dokáže udělat dojem většího prostoru než ve skutečnosti je, úplný extrém je rybí oko. Dlouhatánské sklo zase dělá fotky opticky placaté, ale jeho výhodou je přiblížení i velmi vzdálených objektů. Ty, co se pohybují někde kolem zlaté střední cesty se blíží vnímání lidského oka.
V čem je tedy problém? Že každé z ohnisek vzniklo z nějakého důvodu a ne vždy se hodí k něčemu jinému.
Nejednou jsem byla svědkem, jako modelka na hodinách pro studenty fotografy z nějaké soukromé školy, že si někdo přinesl na focení módy do poměrně stísněného aťasu ohnisko kolem 200.
Vysvětlím, v čem je tohle průser, zvlášť, když si dotyčná osoba žádný jiný objektiv nepřinesla.
S takovýmhle objektivem jak kráva se do aťasu pár metrů x pár metrů fakt nevejdete. Narvat tak do hledáčku celou postavu (což je při focení módy tak trošku potřeba, téměř vždy) se stává velkým utrpením a může to skončit pokusy o proboření zdi za vámi. Navíc vám stejně dřív nebo později upadne ruka, protože tyhle skla váží kila. Sama s tím mám zkušenost a trpěla jsem jako zvíře. A není to jediný příklad, objektivových honimírů je na naší planetě dostatek.
K čemu tedy ve skutečnosti tyto objektivy jsou?

Aneb, když potřebujete/musíte být od objektu daleko...

K čemuž přimárně tyto objektivy jsou. Dejme tomu, že máte na svém miláčkovi našroubovanou padesátku. Je jasné, že když před hotelem skočíte tři kroky před zrovna vycházející Lidsay Lohan za účelem vyfotit její super portrét s megajebákem, co jí zrovna vyrazil na čele, Lidsay vám dá do držky, než stačíte stisknout spoušť. Proto se vám bude hodit megasklo, díky kterému budete moct být v bezpečné vzdálenosti.
Podobně to je s divou zvěří. Pokud se pachtíte Yellowstonem a skočíte tři kroky před Grizzlyho, abyste ulovili fajn momentku medvědího kukuče, Grizzly vám dá do držky, než se stačíte nadechnout - narozdíl od scénky s Lidsay budete pravděpodobně hodně rychle po smrti. Mírumilovnějším příkladem může být sýkorka, která odletí jakmile zaregistruje, že za ní šplháte na strom, abyste měli na fotce něco víc, než žlutozelený flek vlevo nahoře. Bude-li to sýkorka kurážnější, vysere se vám na sklo a máte po focení. Další situace, kdy se vám bude hodit dlouhé sklo. Krásným příkladem, kdy to má smysl, může být náš skvělý blogový "fotoreprezentant" Zdeněk Souček, který by se bez objektivu takového typu jen těžko obešel.
Dalším vhodným tématem ke skutečnému využití dlouhých skel je sportovní fotografie, např. atleti, hokejisti, fotbalisti, gymnasti. Z logických důvodů, které snad není nutné vysvětlovat, není možné být u sporstovců v průběhu jejich výkonů dost blízko, další situace, kdy se hodí dlouhán. Samozřejmě existují charakterově podobné akce, např. koncerty, průvody, divadelní představení atd..
To je ale asi tak vše. Někdo rád využívá tahle ohniska ke street fotografii a reportáži, to je ovšem dost diskutabilní. Což se týče takových žánrů, existuje pořekadlo, které zní asi tak: "Pokud vaše fotografie nejsou dost dobré, nebyli jste dost blízko". A podle mě to je pravda jak vyšitá. Bohužel si nepamatuji autora tohoto poučného výroku. Avšak pamatujte na to, že pokud se někde na ulici vytasíte s takovým kulometem, akorát k sobě okamžitě přitáhnete pozornost, která je u těchto žánrů v podstatě nežádoucí a může vám pokazit šanci na dobrou fotku.

Takže páni fotografové, rovnou k jádru pudla...

Pokud netoužíte po kariéře fotografa National Geographic, Paparazzi a tak podobně, vyserte se na to. Pokud disponujete dostatečným kapitálem (případně kamarádem fotografem, který půjčí zadara), klidně si tu megakrávu kupte a za pár měsíců, ne-li týdnů - až zjistíte, že je vám to sklo v podstatě na hovno - ho prodejte dál. Na druhou stranu, čím více druhů objektivů si vyzkoušíte, tím líp, jsou to cenné zkušenosti.
Rozhodně však nepoužívejte tyhle ohniska na modelky, pokud vám podmínky dávají jinou možnost. Mnoho fotonadšenců je okouzlených určitou vlasností těchto skel, a to je dokonalé "mazání pozadí", tedy bokeh - čím delší ohnisko, tím víc se to maže. Ale stojí vám za to kvůli tomu z modelky dělat neforemnou placku? Navíc, vaše komunikace s modelkou, když musíte být od ní třeba dvacet metrů, aby se vám tam vůbec vešla, už není ani tak komická, jako spíš tragická a to je na hovno.
Co takhle nebýt línej a naučit se zacházet a pracovat s pozadím, místo jeho mazání do ničeho, hm? Skuteční fotografové to umí. Placaté fotky lehce ztrácejí na dynamice a když to není nutné, tak proč to dělat.

Mega dlouhý a těžký objektiv neznamená vždy lepší - což si evidentně asi hodně lidí neuvědomuje. A rozhodně z vás takové sklo, milý pindíci, nedělá mega fotografa. Na to vám skočí možná tak někdo, kdo tomu fakt nerozumí. Lea Beránka taky žerou jenom zakomplexovaný frajírkové a nadržené puberťačky bez sebeúcty, co nemají sluch (nebo nerozumí česky).

Sama jsem si kdysi jednou ke své padesátce půjčila na módní focení na statku takový objektiv a byla to pěkná blbost. Teď už to vím a poučila jsem se. Mít pár desítek tisíc navíc, klidně bych si takové sklo asi pořídila, protože ráda fotím zvěř a jakmile to bude možné, se např. chystáme vyrazit do přírodního parku v jižní Francii. Tam by se mi třeba takové sklo hodilo. Ale bůhví, jestli bych ho skutečně využívala dostatečně. A ty prachy samozřejmě nemám. Prostě si ho od někoho případně vysomruju na půjčení, a budu se modlit, že ho nerozflákám.

***

Příště padne černý petr třeba na modelky, co chtějí začít s focením aktů, nebo vysvětlení neobvyklých věcí a komunikačních rarit, kterých se fotografové dopouštějí při focení.

*Do nové rubriky jsem přeřadila nějaké starší články, které mi připadaly, že se do ní hodí více, než do rubriky původní.

Pac & Pěstí Metteorwa
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 signorina Lily signorina Lily | Web | 30. září 2013 v 21:24 | Reagovat

S tím focením gymnazistů s dlouhým sklem teda nevím, ale jinak je článek určitě pravdivý a hlavně pobavil :D

2 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 30. září 2013 v 21:34 | Reagovat

[1]: Zkušenosti s tím nemám, ale předpokládám že s kratším ohniskem u určitých disciplín existuje riziko, že ti sportovec přistane na hlavě, nebo budeš jednoduše nějak překážet. Pokud tedy chceš objektem vyrovnaně vyplnit celý obraz :-D. Jsem ráda že pobavil, to je ten nejhlavnější účel.

3 Anna Anna | Web | 30. září 2013 v 21:47 | Reagovat

:D Tak to je pěkný článek! Vtipný, ale pravdivý.
Mám dva objektivy - základní a padesátku. A když jsem si pořídila tu padesátku a byla z ní úplně nadšená, lidi se mě ptali: "A proč nefotíš tím velkým dělem, to je přece lepší, ne?!" Takže v článku je naprostá pravda!
Co se týče "megakrávy".. fotím někdy atletiku a ani nevíš co všechno bych dala za 80-200/f2,8!! Bohužel 50 tisíc zrovna ne :D Zkusím taky někde zaprosit o půjčení, dobrý nápad..

4 signorina Lily signorina Lily | Web | 30. září 2013 v 21:52 | Reagovat

[2]: Spíš jsem to myslela tak, že gymnazisté jsou studenti gymnázia, takže ve třídě by to šlo těžko. Sportovci jsou gymnasté a tam máš určitě pravdu :) To si teda neber nijak zle, ale když ti osm let cpou do hlavy "Jste gymnazisté, tak se tak chovejte!", něco to ve člověku nechá, bohužel :D
Ale kromě pobavení je v tom určitě i hromada poučení. Podle mě vyznění článku odpovídá tomu "kopnutí do hlavy" co je někdy potřeba, aby se informace dostala k cílovému bodu. Ve smyslu, že kdo se v tom článku najde, rozhodně se zamyslí.

5 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 30. září 2013 v 22:00 | Reagovat

[4]: Pane bože, to je fó pá, to musím opravit a ještě jsem u toho tak dlouho dumala, jestli z nebo s :-D. A děkuju.

[3]: Přesně tak, máš-li v okolí někoho, kdo fotí taky a má podobné sklo, nemusíš se bát poprosit o půjčení.

6 Čerf Čerf | E-mail | Web | 1. října 2013 v 0:31 | Reagovat

Zjistil jsem, že sýkorky fotit nechci, takže jsem dlouhá skla vyeliminoval. Jo, vypadá to pěkně, ale bolí od toho za krkem :-)

7 Vorlik Vorlik | 5. prosince 2016 v 1:49 | Reagovat

"Pokud vaše fotografie nejsou dost dobré, nebyli jste dost blízko"
Robert Capa
https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Capa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama