Fotografické lahůdky: Olympus Stylus XZ-2

16. října 2013 v 20:50 | Metteorwa |  Fotografické lahůdky

Už je to nějaký ten pátek, a tak se moje mini-blogerská mise chýlí ke konci. Jako jedna z fotoblogerů z více zemí, jsem dostala na testování kompakt Olympus Stylus XZ-2. Nejsem však žádnej technik. Jediné, co skutečně znám a ovládám je expozice, ohniska a úplně základní mechanika - vím co je závěrka a k čemu slouží, vím co je čip (snímač jakoby) a tak dále. Což se týče mých znalostí typů čipů a podobných detailů, jsem totálně mimo mísu. A v podstatě mě to ani tak nezajímá. Jsem obyčejný uživatel se základními znalostmi a to co mě nejvíc zajímá je manuální režim, způsob jeho ovládání, to jak je mi foťák pohodlný do ruky a jak dlouho vydrží (barterka)...a samozřejmě také charakter výsledných snímků. Nejsem ani ten typ, co z principu vyzkouší úplně všechny funkce. S Olympusem jsem zacházela tak, jako bych si ho skutečně chtěla já sama ozkoušet pro své vlastní potřeby, a já jich moc nemám. Nuže, jak to tedy dopadlo?


Možná už i na pohled je zřejmé, že tenhle kompakt není hračka pro děti. Jedná se o poměrně robustní foťák, ze kterého máte na omak pocit kvality a jistoty. Také není lehký jako pírko, ale to je dalším znakem, že nedržíte v ruce bakelitový šmejd.
Každý foťák má ovšem svoje plusy a mínusy. Olympus je sám o sobě řemeslně dost dobrá firma, ale podle mě v některých věcech pokulhavá, oproti ostatním kompaktům, které jsem měla v ruce. Bohužel, nemám poslední dobou času nazbyt, takže jsem ani neměla několik volných dní, abych si s ním mohla hrát od rána do večera a posbírat co nejvíce poznatků.

Takže...je dnes módou, ale také praktickou vychytávkou opatřovat foťáky různě výklopnými a také dotykovými displeyi - píše se to tak?
V tomhle u mě Oly obstál na výbornou. Display se nevyklápí do strany ale tak, abyste mohli pohodlně fotit např. od země, nebo z výšky (s rukama nad hlavou), bez toho, abyste jen hádali, co vlastně fotíte. Je bytelný a pevný, žádná kinklačka vykinklaná.
Což se ho týče jako dotykáče, využila jsem ho pouze při pohodlnějším prohlížení fotek, nebo občasném ostření (ťukání prstem tam, kam chci zaostřit) - Oly má cca kolem třiceti ostřících bodů, což je skvělá věc, kterou např. já skutečně využiju.
Co se týče ovládání, jsem trochu na rozpacích. Samozřejmě jsem byla zmatená hlavně proto, že jsem u kompaktů zvyklá na jinou značku, ale sem tam šlo i o to, že jsem občas nechápala, proč to je udělané zrovna takhle. Někdy mi ovládání přišlo prostě nelogické. Ovšem, je to věc zvyku.
denní světlo

Ale jedna věc mi na ovládání skutečně vadila. Tedy což se týče tlačítek na zadní straně fotoaparátu. Pro mě to totiž bylo velmi nepohodlné, zvlášť když to srovnám se svým dvakrát levnějším kompaktem od konkurenční značky - tam jsou tlačítka i kolečko rozložené totožně na stejně velkém prostoru (dokonce s jedním tlačítkem navíc) a jde to všechno jako po másle. U Olympuse to v tomhle případě úpně neplatí.
Četla jsem pro inspiraci nějaké recenze a v jedné bylo psáno, že to kolečko je skvělé a dost vyvýšené, aby se dobře ovládalo. Že je to kolečko skvělé a dobře ovladatelné je pravda. Ovšem možná až příliš na to, aby nešikanovalo tlačítka ostatní. A fakt je, že šikanuje. Mám drobné ruce a tenké prsty, přesto jsem se však, zvlášť při stiskávání tlačítka "play" pro prohlížení fotek, s kolečkem v podstatě přetlačovala. Co naprosto nechápu je to, proč je tlačítko "F1" - vpravo nahoře nad kolečkem - chytře! - vyvýšené, kdežto "play" vlevo nahoře ne. Hned by to bylo mnohem pohodlnější.

noční scéna
Ale nemůžu jen prskat, i když tohle konkrétně je pro mě velmi důležitá věc - kdybych si např. osobně prohlížela a vybírala podobný foťák v prodejně, tahle maličkost by mě dost možná odradila.
Výbornou vychytávkou je prstenec na objektivu umožňujicí velmi pohodlné ovládání, já ho používala pouze pro ovládání rychlosti závěrky, ale dá se využít např. i k manuálnímu ostření atd.
V tomhle jsem byla příjemně překvapená a spokojená. K ovládání clony mi stačilo točení kolečkem, jeho mačkání do stran v případě citlivosti ISO, tlačítko spouště pro focení a případné zůmování a již zmíněný prstenec pro čas. To je vše co potřebuji.
Ze zvědavosti jsem vyzkoušela i kreativní režimy pod kolonkou "ART".


Samozřejmě scéna, která je zde zachycená, se ne vždy hodí k využití konkrétního režimu, ale pro představu stačí. Což mě trošku udivilo je to, proč jsou součástí sépie modré stíny - to mi nesedí. Dále např. režim černobílého filmu se neuvěřitelně seká, což je při focení jednoduše opruz. A není to problém pouze tohoto konkrétního režimu.
Další věc, která mě udivila, je např. režim komixový. Považuji ho za naprosto zbytečný, když si někdo koupí fotoaparát cca za 9000-10 000,-, pochybuji, že bude skutečně využívat funkce, které se podle mě hodí tak akorát do ajfounů, nebo kompaktů nižší třídy. A některé z ostatních režimů trochu ničí obrazovou kvalitu fotek.
Což se týče natáčení videa, vzniká tu další velký problém - je tu totiž možnost natáčet video i v některém z těchto režimů, což je jistě lákavé. Když jsem to zkoušela, samozřejmě se u některých objevilo ono strašné sekání, ale řekla jsem si, že je to třeba jen problém displeye a video bude plynulé - není tomu tak.
Nebylo by mnohem užitečněší opatřit natáčení videa v manuálním režimu ovládáním AV?

To je v podstatě vše, co jsem při testování pochytila a byla schopná sepsat. Na závěr ještě schrnutí:

KLADY:
robustní tělo z kvalitního materiálu
dobrá obrazová kvalita snímků
kvalitní objektiv s vysokou světelností - F1.8 - 2.5 (!)
šikovně řešený výklopný a dotykový display
inovativní ovládání pomocí prstence na objektivu
plný manulání režim s širokými možnostmi, manuální ostření
velká výdrž baterie
umí RAW

ZÁPORY:
často má problémy zaostřit, zvlášť při natáčení videa
zbytečně nepohodlné řešení tlačítek na zadní straně
absence ovládání AV při natáčení videí - i když si v manuálu předem nastavím expozici, foťák si při natáčení dělá co chce
kreativní režimy, které jsou sice hezké, ale často jsou spíš na obtíž a zpomalují fotoaparát, některé ubírají obrazovou kvalitu fotek
USB nabíječka - není nepraktická, ale nebylo by na škodu mít možnost nabít baterku bez nutnosti připojit celý fotoaparát (třeba když si někdo pro jistotu pořídí ještě baterku náhradní)
málo široký základ objektivu
poměrně šumí

***

Podařilo se mi v potu tváře dodržet domluvený termín, ale foťák si můžu nechat až do konce Října. Třeba se mi do té doby podaří ještě něco nafotit a nasbírat další nové poznatky. Dobrou noc.

Pac & Pěstí Metteorwa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Š. Š. | Web | 16. října 2013 v 21:01 | Reagovat

Ten je super,super fotky =)

2 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 16. října 2013 v 21:17 | Reagovat

Jééje, břevnovské posvícení. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama