Experimenty aj.

Manuál vs. Programy

4. září 2009 v 18:31
Focení je krásná, zábavná a tvořivá věc. Kdo chce opravdu fotit a má tu možnost, musí fotit na manuální nastavení. Je pravda že to občas může zdržovat, a hlavně ze začátku to je těžké, ale výsledky stojí za to. A navíc je to mnohem zábavnější. Mě pomohlo dlouhé hraní si, zkoušení různých možností a obkoukávání a případně "buzerování" od těch, co tomu rozumí desetkrát víc než já.

Manuál na první pohled vyniká sytostí barev, které jsou navíc teplé a pro oko celkem příjemné. "Snadné" mě ale skoro pohoršuje, jak vybledlou a mdlou barevností, tak i vysokým šumem (na zmenšenině to neni vidět). Automat je hrozně tmavý. Interiér je na tom asi nejlíp, světla je tak akorát, prakticky žádný šum a v porovnání s automatem a "snadné" má sytější a příjemnější barvy.

Medvídek - ISO a šum

30. srpna 2009 v 15:21
ISO je dobrá věc. Pomáhá v prostorách, kde je nedostatek světla-vyšší iso, víc světla. Ale vedlejší výsledek je šum, který se příbývá s hodnotou iso. Lepší a tím pádem i dražší fotoaparáty dokážou šum lépe eliminovat než ty levnější.


Pro porovnání dvě fotky s nejnižším a nejvyšším ISO.

Vysoký šum může způsobit i blednutí barev.Nakonec celá řada.

Medvídek - hra se světlem

29. srpna 2009 v 19:34
Trošku jsem se nudila, nikam se mi nechtělo. Výsledek je jakýsi test, hra se světly, obětí je medvídek. Fotky nejsou nijak upravené ani retušované (jenom zmenšené a doostřené). Díky "technickému vybavení" je výsledkem velká rozmanitost, protože každá žárovka má jinou intenzitu a na medvídka světlo nedopadalo nějak pravidelně. V tomto případě tedy slova jako "světlo zeshora, zprava, zleva" mají význam spíš přibližný.Není to nic extra, ale je na tom hodně vidět, jak můžete změnit fotku jenom nastavením světla.

Foceno na manuál, samospouští, ze země

ISO 80
F 2,6
WB - zataženo
Čas se různě přenastavoval podle aktuálních světelných podmínek

1. Zhasnuto


2. Světlo zeshora a zprava


3. Světlo zeshora


4. Světlo zprava


5. Světlo zleva


6. Světlo zleva i zprava


7. Všěchny8. Blesk (zhasnuto)


9. Blesk přes tenčí ubrousek10. Blesk přes silnější ubrousek

Medvídek

26. srpna 2009 v 19:26

Foceno dost narychlo, poblíž kampy

Vysmátá modroočka

24. srpna 2009 v 22:24

Očima Marie

24. srpna 2009 v 22:21

Rusovlasá víla

24. srpna 2009 v 21:58
Foceno odpoledne v lese, v naprosto pitomým světle, ale nedopadlo to tak špatně, aspoň doufám.


 
 

Reklama